Hlavní stran a- Logo e-kos

Komunikace Osob s postižením Sluchu

Hovor s přepisem na libovolné číslo

Hovor s přepisem na libovolné číslo
E-kos > Blog > Hologramové ucho pro osoby s postižením sluchu

Technika jde rychle vpřed a těším se, že se možná dožiji toho, jak si půjde běžně koupit v drogérii hologramové brýle, které využijí i někteří senioři.

Hologramové brýle si představuji nějak takto

Jsou to vylepšené brýle pro osoby s postižením sluchu. Od běžných dioptrických jsou téměř k nerozeznání. Jen zkrátka nejsou dioptrické, pokud někdo dioptrie nepotřebuje. V brýlích je zabudován mikrofon, kamera, reproduktor a připojení k internetu přes nano SIM kartu.

Brýle detekují lidskou řeč v kombinaci s kamerou na strojové odezírání (tady už to úspěšně zkoušejí – http://www.osel.cz/9117-umela-inteligence-deep-mind-odezira-ze-rtu-lepe-nez-profesionalove.html), dokonce až na 3 metry. Obraz a zvuk řeči jdou přes internet na server, kde se to převede na text a nad hlavou hovořící osoby je těmito brýlemi vidět hologram s textem, co říká. Pokud je mluva v jiném, než předvoleném jazyce, zapne se automaticky translátor. Ten se zapne i v případě, že neslyšící osoba komunikuje ve znakovém jazyce, protože to je cizí a samostatný jazyk. Místo textu se pak nad hlavou mluvící osoby objeví avatar, který tlumočí ve znakovém jazyce a z reproduktoru je slyšet řeč, která se generuje ze znakování neslyšící/ho druhé straně. Jen musí znakující osoba znakovat před kamerou brýlí. Slyšící strana, pak v případě komunikace s někým, kdo neslyší a mluví (protože znakování je vidět), často nebude ani tušit, že komunikuje s někým, kdo neslyší. Nebude totiž vědět, že má nad hlavou hologram s tím, co říká a brýle má už dnes spousta lidí.

Nebo třeba na konferencích. Tam to bude dejme tomu tak, že jedny brýle budou připevněny na mikrofonu v té kecatelně, aby byl mikrofon brýlí blízko mluvčího a aby na něj kamera na odezírání pěkně „viděla“, přičemž brýle budou mít i funkci sdílení hologramů. Ty v kecatelně to tedy budou sdílet všem hologramovým brýlím v sále a účastníci s postižením sluchu budou vědět, co se říká.

Na pracovní schůzce zase bude stačit klopový mikrofon

A nejlepší bude, že tyto brýle budou i k zapůjčení v cestovních kancelářích turistům, a oni pak v cizině využijí ten translátor.

S nostalgií budu potom vzpomínat, na doby, kdy tyto brýle neexistovaly a třeba na konferenci INSPO s přepisy, či tlumočením živými lidmi.

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*