Hlavní stran a- Logo e-kos

Komunikace Osob s postižením Sluchu

Hovor s přepisem na libovolné číslo

Hovor s přepisem na libovolné číslo
E-kos > Blog > Pohádka „Krakonošovo tajemství“ a nadužívání vykřičníků

Mě se ta pohádka moc líbila. Konečně žádná slátanina s mnoha nadpřirozenými bytostmi/kouzly (Princezna ze mlejna – Kráťova parodie), případně předělaná klasická pohádka ve stylu steampunk tak, že má Zlatovláska chemlonové vlasy a chtějí jí piráti z Karibiku (Slíbená princezna), nebo politická agitka „jakosranda“ (Příběhy staré bambitky – oba díly). Jen by u takové prestižní věci o Vánocích v premiéře, byly lepší i skryté titulky pro neslyšící, od někoho, kdo nezačíná titulkovat, ale od zkušeného titulkáře, který nedělá za každou větou vykřičník.

Titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například je zcela běžně spuštěn televizor bez zvuku a s titulky tam, kde je hluk (hlučná restaurace, letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo se nechce zvukem rušit (při jízdě MHD, případně spící v okolí), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu.

Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu.
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4862652.stm

Já vím, je to myšleno dobře a má to jaksi „umocnit emoce“ v promluvách. To by je však umocňovalo, kdyby to bylo občas a ne u většiny dialogů.
Mám na mysli to nadužívání tří teček, otazníků a zejména vykřičníků, v pohádce Krakonošovo tajemství na ČT 1 25. 12. 2022 od 20 hod.

Dalších 20 screenshotú je u mého příspěvku, ve skupině Skryté titulky – (televize, videa, DVD) na facebooku.

Jak se říká: „Čeho je moc, toho je příliš.“

——————————————————
Autor: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
——————————————————-